A FOGAK TLNVSE
Nyulakban a fogak szerkezete nem klnl gykrre s koronra s a nyl egsz letben nnek. Az egymssal szemben lv fogak llandan koptatjk egymst s ez biztostja az lettani hosszsgukat. Ids korban, nem megfelel tpllk, tvgytalansg vagy betegsg esetn mgis gyakran elfordul, hogy a fogak tlnnek. Ilyenkor az llat nem eszik, lesovnyodik esetleg nylzik. A metszfogak tlnvse nagyon szembetn, slyos esetben bele is frdhatnak az ajkakba, ami fjdalmas feklyek kialakulshoz vezet. A megoldst a fogak levgsa jelenti.
TALPFEKLY
Tbbnyire a nagy test s az id nyulakon fordul el, fknt a htuls vgtagok talpfelletn. A drtrcs padozat, a trgya s a vizelet mar hatsa s ms srlst okoz anyag lehet az elidzje. A srlt, ledrzslt talpfelleten megtelepednek a gennykelt baktriumok, s elbb csak lencsnyi, majd fokozatosan a talp egszn elterjed, gennyedz seb keletkezik. A fjdalom miatt nehzkesen mozg nyl mr a bajt jelzi. A talpfeklyes nyulat vastag, puha alomra kell helyezni s a sebet kezelni kell.
PASTEURELLOSIS
A krokoz a Pasteurella multocida nev baktrium, amely a hzinyulak orrnylkahrtyjnak felletn tallhat meg. A betegsg elssorban el, n. baktriumhordoz egyedeknek az llomnyba kerlsvel terjed. Ily mdon egyetlen, pl. vrfrisstsre vsrolt pasteurellahordoz baknyllal megfertzhetjk az eddig mentes llomnyunkat. Ismeretes ugyanis, hogy a klinikailag egszsges hzinyulak jelents rsze � esetenknt akr 30-50%-a � orrjrataiban hordozza a baktriumot. A betegsg jellegzetes tnetei azonban csak hajlamost tnyezk hatsra jelentkeznek hzinyulainkon. A fertzsre gy kerlhet sor, hogy a pasteurellosist pl. egy huzatos helyen trtn elhelyezs aktivlja s a kitsszgtt vladkban tallhat baktriumok a tbbi llat lgutaiba kerlve, fertzik azokat. A pasteurellk az orrjratok nylkahrtyjnak felletn tallhatk s hajlamost tnyezk, fleg huzat, a leveg magas ammnia-, szn-dioxid- s porszennyezettsgnek hatsra, orrhurutot vagy gyulladst okoznak. Ez a pasteurellosis leggyakrabban szlelt formja. Az orrjratokbl a baktriumok a lgutakon keresztl kzvetlenl a tdbe kerlhetnek. Itt td- s/vagy mellhrtyagyullads alakulhat ki a pasteurellk tevkenysgnek hatsra. Az orrjratok a knnycsatornn keresztl kzvetlen sszekttetsben vannak a kthrtyazskkal. Az idekerlt pasteurellk savs vagy gennyes jelleg kthrtya-gyulladst, esetleg szemgyulladst idznek el. Ugyancsak kzvetlen sszekttets van az Eustach-flkrtn keresztl az orrjratok s a kzps fl kztt. gy lehetsg van a pasteurella baktriumok kzvetlen idekerlsre. A kzps flbl a bels flbe, illetve az agyvelbe is bejuthatnak a krokozk. Az agyvelbe kerlsre az idegszlak mentn az orrregbl kzvetlen lehetsg is van. Az ezeken a helyeken kialakul kzps- s belsfl-gyullads, valamint agyhrtya- s agyvelgyullads rendszerint idegrendszeri tneteket okoz. A leggyakrabban szlelt tnet a fokozatosan ferdl nyak, illetve fejtarts, mely vgl is az llat elpusztulshoz vezet. Az orrregbl a vrram segtsgvel a krokozk a szervezet minden pontjra elkerlhetnek. A br alatti ktszvetbe jutva, testszerte tlyogokat alakthatnak ki. E helyre pasteurella baktriumok sebzseken keresztl az llat krnyezetbl is bejuthatnak. A vrram segtsgvel a nemi szervekbe kerlt baktriumok nivar llatoknl gennyes mhgyulladst s vetlst, bakoknl pedig heregyulladst idznek el. Kialakulhat egy ltalnos vrfertzses forma is, amely rendszerint valamelyik flheveny vagy idlt szervi elvltozsbl kiindulva, az llat ltalnos ellenll kpessgnek hirtelen cskkense utn jn ltre, s rendszerint gyors elhullssal jr.
MYXOMATOSIS
Vrus ltal okozott, specilis daganatszer elvltozsokkal jr megbetegeds. A jrvnyt az zeltlb rovarok, elssorban a sznyogok terjesztik. A vrus megbetegt kpessge kzel 100%-os, az ltala okozott elhullsi arny is nagy.
A rovarszvs helyn elszaporodott vrus a bemeneti kapunl elbb beszrdses duzzanatot okoz, majd a vr- s nyirokram tjn elrasztja a szervezetet. Az rintett terleteken a hmsejtek a beszrds folytn megduzzadnak, majd specilis sejtek kpzdnek bennk. A szrrel gyengn fedett terleteken, a szj s az orr krnykn, a fleken, az ivarszervek tjkn s a vgblnyls krl gyorsan fejld, lgy tapints duzzanatok kpzdnek nagy szmban, aminek az a magyarzata, hogy a sznyogok szvkjukkal ezeken a terleteken a legknnyebben jutnak hozz a br alatti ktszvet rrendszerhez. A nyl megjelenst ktelent duzzanatok ltal deformlt fejet oroszlnfejsgnek, vagy vzilfejsgnek nevezik npiesen. A fleken ttetsz fnyben, a Nappal szemben tartva a nyulat mr korn kivehetk a krnyezetknl sttebb szn csomk. A szemkthrtya duzzanat miatt a szemrs szkl, a szemrsekbl elbb nylks, majd gennyes folys indul s ennek vladka sszetapasztja a szem alatti szrzetet. A nyl bgyadt, sarokba hzd, a lgzse neheztett. A betegsg nem gygythat, de a vakcina megfelel vdelmet nyjt az llatok szmra.
FLRHSSG
A Psoroptes cuniculi nev atkk a hzinyl halljratnak brben lskdnek. A rhatkk terjesztse elssorban l llattal trtnhet, de n. raglyfog trgyak, pl. ketrecfelszerelsek, etetk, itatk, elletldk, stb., takarmny s a gondoz is terjesztheti ket. Az atkk szv szjszervkkel a kls halljrat brt ismtelten megszrjk s az gy nyert szvetnedvekkel tpllkoznak. A szrsok nyomn a brn apr gbk, hlyagok, pikkelyek keletkeznek. A kezdeti elvltozsok mg csak a flkagyl mlyn lv lencsnyi-borsnyi terletre korltozdnak. Ezutn a pikkelykpzds a fl hegye irnyban tovbbterjed, s 5-6 ht mlva a kls halljratokat egszen a flek peremig szennyes, szrksbarna zsros fellet prk tlti ki. A prkk a halljrat brhez szorosan tapadnak, onnan csak erszakos beavatkozssal lehet eltvoltani ket. Alattuk nedvez, vrz fellet marad. Az llatnak a beavatkozs jelents fjdalmat okoz, amit hangos, sikoltsszer hangadssal jelez is. Az elvltozsok a kls halljratbl a dobhrtyn keresztl rterjedhetnek a kzps s a bels flre, valamint az agyburokra is. Az llatnl slyosbod ferde fejtartst, egyenslyzavarokat s knyszermozgsokat lehet szlelni. Slyosabb esetekben az elvltozsok a fltre, esetleg a lbvgekre is rterjedhetnek. Minl elbb rdemes kezelni az llatokat. rdemes valamennyi nyulat egyszerre kezelni, fggetlenl attl, hogy mutatja-e a flrhssg tneteit. A kezelst legalbb egy alkalommal 7-10 nap mlva meg kell ismtelni. Erre a kezels utn felcsepered atkanemzedk elpuszttsa miatt van szksg. Ha a kt kezels ellenre a flrhssg ismt jelentkezik, tovbbi kezelsre vagy kezelsekre lehet szksg.
|